
Szpital dysponuje salą przedporodową wyposażoną w różnego rodzaju pomoce (drabinki, sofę, piłki) oraz salą porodów rodzinnych, gdzie poród może odbwać się z udziałem i pomocą partnera lub innego członka rodziny.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy oferuje wysoki poziom opieki wykwalifikowanej kadry medycznej oraz dogodne warunki lokalowe dla kobiet rodzącyh i noworodków.

W każdy dzień roboczy po godzinie 15:00, w soboty, niedziele i Święta opiekę nad pacjentkami w Oddziale Ginekologii i Położnictwa sprawuje 2 lekarzy i 4 położne, zaś na Oddziale Neonatologicznym 1 lekarz i 2 pielęgniarki lub położne.
Każdy kolejny mój poród wyłącznie w tym szpitalu :))))

W obecnej chwili Oddział Neonatologiczny przygotowany jest do przyjmowania i prowadzenia terapii noworodków urodzonych już od 32 tygodnia ciąży.

Personel oddziału – położne, pielęgniarki i lekarze stanowią doświadczony zespół starający się stworzyć przyjazną atmosferę dla pacjentek i ich bliskich.

Dbając o dobro naszych pacjentek, pracownicy Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Oddziału Neonatologicznego podnoszą swoje kwalifikacje i świadczą coraz bardziej zaawansowane usługi, aspirując do oficjalnego otrzymania II stopnia refernecyjności oddziałów.
Podczas porodu
- Zapis KTG wykonywany jest okresowo, ciągły zapis nie jest prowadzony rutynowo (jedynie wtedy, gdy są ku temu przesłanki medyczne). Na bloku porodowym dostępne są nowoczesne aparaty KTG, w tym jeden bezprzewodowy.
- Badanie przez położną lub/i lekarza odbywa się zwykle co około 2 godziny, jednak opieka sprawowana jest przez cały okres porodu; pacjentki uzyskują wsparcie, rady i nadzór przez całą dobę.
- Aktualnie dostępne metody łagodzenia bólu to prądy TENS oraz gaz wziewny, możliwe jest też korzystanie z pomocy (np. piłki) oraz prysznica.
- Drugi okres porodu przebiega zwykle w pozycji półsiedzącej lub leżącej.
- Ojciec może przeciąć pępowinę.
Po porodzie
- Zdrowy noworodek kładziony jest na piersi mamy bezpośrednio po porodzie.
- Pierwsze karmienie odbywa się na sali poporodowej.
W Oddziale Noworodkowym
- Zdrowy noworodek może przebywać w sali z mamą przez całą dobę.
- Jeśli mama tego potrzebuje, może przekazać dziecko pod opiekę położnych na dowolnie długi czas.
- Położne udzielają wskazówek co do karmienia piersią i pielęgnacji noworodka.
- Codziennie odbywa się wizyta lekarza neonatologa i ginekologa – pacjentki otrzymują informacje o stanie zdrowia swoim i dziecka.
- Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem.
- Zdrowy noworodek zostaje wypisany z Oddziału po 48 godzinach od porodu.
Rodzić po ludzku
Nasz Szpital regularnie bierze udział w kolejnych edycjach akcji społecznej organizowanej przez fundację “Rodzić po ludzku”.
W Oddziale ginekologiczno-położniczym staramy się przestrzegać zasad dekalogu ustalonego przez Fundację, m.in.:
- nieprzerwany dwugodzinny kontakt „skóra do skóry” matki i zdrowego noworodka po porodzie,
- możliwość wyboru dogodnej dla siebie pozycji porodowej,
- możliwość przygotowania przez rodzącą i położną planu porodu.
Staramy się sprostać oczekiwaniom naszych pacjentek w trakcie pobytu w naszym Oddziale oraz prosząc o wypełnienie ankiety zadowolenia po wypisie.