Pacjent może zostać przyjęty do szpitala w trybie planowym lub w trybie nagłym.
1. Przyjęcie w trybie nagłym:
- Przyjęcie odbywa się bez skierowania, na podstawie skierowania (wystawionego np. przez lekarza rodzinnego lub lekarza nocnego POZ) lub po przywiezieniu pacjenta przez zespół Pogotowia Ratunkowego.
- Data i godzina przyjęcia do szpitala nie są wcześniej ustalane.
- Decyzję o przyjęciu w trybie nagłym zawsze podejmuje lekarz szpitala, na podstawie oceny stanu pacjenta.
- Pacjent lub opiekun prawny pacjenta (w przypadku dziecka lub osoby ubezwłasnowolnionej) musi wyrazić pisemną zgodę na przyjęcie do szpitala.
- Jeżeli wbrew zaleceniu lekarza, pacjent nie wyraża zgody na przyjęcie do szpitala, podpisuje on stosowne oświadczenie.
2. Przyjęcie w trybie planowym:
- Po otrzymaniu skierowania do szpitala (np. od lekarza rodzinnego), pacjent powinien skontaktować się z Oddziałem , do którego został skierowany.
- W przypadku Oddziałów Rehabilitacji, konieczne jest by skierowanie było wystawione przez lekarza specjalistę: ortopedę, reumatologa, neurologa, neurochirurga lub specjalistę rehabilitacji (przyjęcie do Oddziału Rehabilitacyjnego lub Oddziału Rehabilitacji Dziennej).
- Zostają wówczas ustalone: dzień, godzina i miejsce przyjęcia.
- Może okazać się konieczne wcześniejsze zgłoszenie się na konsultację.
- W wyznaczonym terminie pacjent zgłasza się do szpitala ze skierowaniem oraz innymi dokumentami.
- Przy planowym przyjęciu do szpitala należy mieć na uwadze aby rzeczy wartościowe takie jak biżuteria czy inne przedmioty wartościowe pozostawić w domu.