• 11 KWI 16

W rocznicę tego ważnego wydarzenia spotkali się pracownicy Szpitala zaangażowani w rozwój transplantacji z zaproszonymi gośćmi. Wśród nich nie zabrakło Pana Leszka Opoki – pierwszego w Polsce pacjenta, któremu pomyślnie przeszczepiono rękę od obcego dawcy!

Przeszczepu dokonał w kwietniu 2006 r. zespół lekarzy i pielęgniarek działający pod kierownictwem prof. Jerzego Jabłeckiego. To był przełom w polskiej transplantologii – nikt wcześniej nie wykonywał takich operacji w naszym kraju, a w Europie liczba ośrodków, które zajmowały się tego rodzaju przeszczepami złożonymi była niewielka.

Naszym gościem był również Pan Damian Szwedo, u którego przeprowadzono w trzebnickiej placówce w 2008 roku drugą udaną transplantację kończyny górnej w Polsce.  Ale też pionierską, ze względu na dawcę!

Było nam niezmiernie miło gościć na spotkaniu Panią dr Dorotę Kamińską z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej USK we Wrocławiu, zajmującą się leczeniem immunologicznym i fotoferezą w leczeniu pacjentów po przeszczepach.

10 lat transplantacja3

10 lat transplantacja1 10 lat transplantacja2